SAKUPLJAČI MINERALA I KRISTALA - MEĐIMURJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Upit o literaturi!

3 posters

Go down

Upit o literaturi! Empty Upit o literaturi!

Postaj  crystalina čet sij 10, 2013 9:40 am

Molim vas..ja sam nova ovdje ali i u skupljanju kristala i minerala.
Često boravim u prirodi i nailazim na razne kamenčiće..neki se ističu više nego ostali. Da li itko ima
kakvu knjigu o definiranju vrsta kamenja i sl. Hvala unaprijed! Smile

crystalina

Broj postova : 4
Join date : 10.01.2013

[Vrh] Go down

Upit o literaturi! Empty Re: Upit o literaturi!

Postaj  monty-zg čet sij 17, 2013 1:13 am

Postoji ti knjiga Barić-Tućan "Osnove petrologije" u kojoj su poprilično detaljno opisane sve vrste stijena i njihov sastav. Međutom, radi se o fakultetskoj literaturi te je dosta teška za čitati nekom tko se nije susretao s hrpom pojmova. ALi, generalno je dobra. Inače, stijene se dijele na sedimentne, magmatske i metamorfne. Sastavljene su od minerala. U sedimentnim (taložnim, jer nastaju taloženjem) stijenama nalazimo fosile. Najpoznatije su vapnenac, dolomit, pješčenjak i breča. U magamtskim (nastale iz magme) stijenama ih nema. Najpoznatije su graniti, gabri, andeziti (tebi posebno značajna jer oko Fužina ga ima dosta). Metamorfne (prekristalizirane) stijene nastaju iz magmatskih ili sedimentnih pod utjecajem topline, tlaka ili u kombinaciji. Najpoznatije su mramor (nastao iz vapnenca), gnajs (nastao iz granitoidnih stijena) i razne vrste škriljavaca.
Eto, ovo je osnovno o stijenama a to je izuzetno malo o tome koliko se tu još da pričati. Smile
monty-zg
monty-zg

Broj postova : 70
Join date : 09.01.2012

[Vrh] Go down

Upit o literaturi! Empty Re: Upit o literaturi!

Postaj  Covac čet sij 17, 2013 5:06 pm

Evo naseg geologa. E da mi je imat 10 % tvog znanja Very Happy Mogao bi se nazvat pametnim. Ti si genije stari.
Covac
Covac
Predsjednik

Broj postova : 124
Join date : 12.11.2010
Age : 35
Lokacija : Ivanovec

https://smik-medimurje.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Upit o literaturi! Empty Re: Upit o literaturi!

Postaj  monty-zg čet sij 17, 2013 8:08 pm

9 godina tesanja u školi i na faksu i 25 godina kao hobi, ma i čovječja ribica bi to već naučila, kamo ne ja. Smile Twisted Evil
monty-zg
monty-zg

Broj postova : 70
Join date : 09.01.2012

[Vrh] Go down

Upit o literaturi! Empty Re: Upit o literaturi!

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.