SAKUPLJAČI MINERALA I KRISTALA - MEĐIMURJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Traženje minerala i oprema

3 posters

Go down

Traženje minerala i oprema Empty Traženje minerala i oprema

Postaj  Covac sri vel 09, 2011 11:28 pm

Neznam ako postoji kakva sprava za pronalazak minerala. Tako sam stavio naziv teme jer budem napisao nutra sa čime ja tražim.

Prvenstveno za traženje koristim internet, tu tražim nova nalazišta koja još nisam obišao, razgovaram sa ljudima, i tražim gdje bi mogli biti u okolici.
DOk saznaš za lokaciju onda ti treba dobra volja za otići tamo a da znaš da možda nećeš i ništa naći. Ja od opreme koristim jedan veći i jedan manji čekić. Ako treba odvaliti stijenu da imam sa čime. Koristim se jos sa raznim dlijedima za kamen ili ti ga štemajzlinom. Obavezne su rukavice i naočale da ti nešto u oči ne doleti. E sada sve ovisi od vrste minerala koje ideš tražit i na kakvom se oni mijestu nalaze. Za neke trebaš lopatu uzet sa sobom, za neke šipke sa kojima budeš došao do njih.
Najbitnije je da alat koji koristiš kvalitetan. Jer ako kupiš čekiš neki jeftin može se okrnuti i onda nije lijepo ako ti to doleti nekamo i ozlijedi te.
Dok ideš tražit minerale uvijek uzmi neke vrečice, papirnate škrnecle, kutijice ili nešto kamo češ minerale staviti jer bilo bi šteta ako nađes nešto lijepo a krhko da ti se slupa u transportu za doma.
Minerali su stigli sigurno kući najbolje je odmah uzeti neku četkicu i lagano ih pod vodom oprati. Ali sada tu ima ali. Neki minerali ne vole vodu pa ih samo na suho očisti ali pazi da in ne oštetiš. Ako ih nakon čišcenja nemaš kamo staviti, policu neku ili nešto zamotaj u novinski papir nježno i neka bude više papira tako da je on na mekanome i da se ne polupa.

Nadam se da ste nešto naučili, ako nije jasno slobodno pitajte.
Covac
Covac
Predsjednik

Broj postova : 124
Join date : 12.11.2010
Age : 35
Lokacija : Ivanovec

https://smik-medimurje.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Traženje minerala i oprema Empty Re: Traženje minerala i oprema

Postaj  monty-zg pon sij 09, 2012 11:50 pm

Postoji hrpa literature od npr Kišpatića, Gorjanovića, Tućana ili znanstvenih radova na temu mineralogije ali isto tako i geokemije ili petrografije/petrologije. Knjižnice RGNF-a, PMF-a ili mineraloška zbirka u Prirodoslovnom muzeju gdje pišu određena nalazišta mogu biti jako dobri izvori informacija.
I uz to bar neki isječak geološke karte područja. Ako se može doći do njega. Jer minerala ima svuda, sve stijene su građene od minerala i samo ih treba znati prepoznati. Dolomit, kalcit...njih je lako pronaći. Pirit se često nazivao mineraloškim smećem jer ga ima posvuda.
A kad se nađu podaci o starim rudnicima ili kopovima...u blizini ima uvijek lijepih primjeraka. I to od onih milimetarskih do komada od 40-tak ili više kilograma koje treba tegliti i nositi. Smile
monty-zg
monty-zg

Broj postova : 70
Join date : 09.01.2012

[Vrh] Go down

Traženje minerala i oprema Empty Re: Traženje minerala i oprema

Postaj  Crystal Hunter uto sij 10, 2012 7:22 pm

joj samo čitanje o ovome mi djeluje uzbudljivo What a Face
Crystal Hunter
Crystal Hunter

Broj postova : 55
Join date : 10.01.2012

[Vrh] Go down

Traženje minerala i oprema Empty Re: Traženje minerala i oprema

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.